نخستین رویداد TEDx دانشگاهی ایران در دانشگاه صنعتی شریف

.

hamidreza dastjerdi-21-16.jpg

نخستین رویداد TEDx دانشگاهی ایران در دانشگاه صنعتی شریف با حضور مشاهیر کشور در حوزه های علمی، اقتصادی، هنری و ورزشی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، روز پنج شنبه دانشگاه صنعتی شریف در نخستین رویداد TEDx دانشگاهی خود، توانست با گردهم آوردن تعداد زیادی از چهره های شناخته شده در موضوعات مختلف، فضای متفاوتی را برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و انگیزه ها به وجود بیاورد.

TEDx یک رویداد پرمخاطب در زمینه طرح و نشر ایده های نو است که در بسیاری از کشورهای دنیا به صورت مستقل و به الگوبرداری از شیوه بنیاد TED برگزار می شود. TED یک سازمان غیر انتفاعی 26 ساله است که وقف به اشتراک گذاشتن افکار و ایده های الهام بخش و نو برای عموم شهروندان و یا متخصصان و علاقمندان به یک حوزه خاص شده است.

مهندس مهدی شفیع زاده- مدیر این رویداد- درباره شیوه برگزاری آن توضیح داد: سعی کرده ایم طبق استاندارد TED از افراد متخصص در سه حوزه علم وفناوری، کسب وکار و فرهنگ وهنر برای سخنرانی در این رویداد دعوت کنیم و از آنها بخواهیم که در زمانی کوتاه، نظرات و ایده های مؤثری را بیان کنند.

به گفته وی دانشگاه صنعتی شریف در راستای انجام رسالت خود مبنی بر تسهیم دانش، نوآوری و سرمایه های فکری در ابعاد ملی و ایجاد روحیه خلاقیت و خودباوری در کشور، میزبان شخصیت های برجسته حوزه های تخصصی مختلف شده است.

در این رویداد جالب توجه افرادی چون دکتر سعید سهراب پور، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، دکتر علینقی مشایخی، مؤسس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف، مهندس احمد قلعه بانی، مدیرعامل شرکت ملی نفت، دکتر مجید قاسمی، مدیرعامل بانک پاسارگاد، محمدعلی اینانلو، طبیعت گرد و روزنامه نگار، رضا امیرخانی، داستان نویس و منتقد ادبی، عادل فردوسی پور، تهیه کننده و مجری برنامه 90، دکتر حسین عبده تبریزی، مدیرکل سابق بورس به سخنرانی پرداختند.

همچنین نامدارانی چون شهرام ناظری، رضا کیانیان، شمس لنگرودی و لیلی گلستان در این نشست ایده ها و نظرات خود را با شرکت کنندگان در میان گذاشتند.

سهراب پور: کشور نیازمند ورود نخبگان به رشته های مدیریت و اقتصاد است

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با تمجید از راه اندازی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف در سال های گذشته، کشور را نیازمند ورود نخبگان به رشته های مدیریت و اقتصاد خواند.

استاد سعید سهراب پور که در نخستین رویداد TED دانشگاه صنعتی شریف سخن می گفت درباره ویژگی های این دانشگاه گفت: یکی از خصوصیات دانشگاه های خوب دانشجویان آن هستند که دانشگاه صنعتی شریف توانسته است در طول سال های فعالیت خود بالای 90 درصد رتبه های یکم تا صدم کنکور سراسری را به خود جذب کند.

به گفته وی، افزون بر رتبه های برتر کنکور سراسری، اکثر دارندگان مدال های طلا المپیادهای دانش آموزی کشور به جز بیولوژی و ادبیات که رشته های تخصصی خود را دارند، به دانشگاه صنعتی شریف وارد می شوند.

دکتر سعید سهراب پور، رییس دانشگاه صنعتی شریف اولین سخنران این مراسم بود

رییس سابق دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: در زمان مدیریت من در دانشگاه صنعتی شریف، طرح پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی بدون برگزاری کنکور برای نخستین بار به وزارت علوم پیشنهاد شد و این وزارتخانه نیز با پذیرش آن، طرح را به دیگر دانشگاه ها ابلاغ کرد.

سهراب پور با اشاره به این که هر دانشجو باید بتواند افزون بر رشته ی تخصصی خود در دیگر رشته های مورد علاقه و یا مرتبط با حوزه درسی خود نیز اطلاعات داشته باشد، اظهار کرد: در طول سال های مدیریت در دانشگاه صنعتی شریف موفق شدیم دوره فرعی علوم و مهندسی را در این دانشگاه راه اندازی کنیم که بر اساس آن دانشجویان ممتاز بدون شهریه و سایرین با پرداخت شهریه می توانستند رشته های مورد علاقه خود را طی 25 واحد تخصصی علوم پایه، علوم انسانی و مهندسی فرا بگیرند.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر این که کشور به ورود نخبگان به رشته های مدیریت و اقتصاد نیازمند است، گفت: تأسیس دانشکده مدیریت و اقتصاد در دانشگاه صنعتی شریف از خدمات قابل توجه این دانشگاه به نخبگان بود چرا که در ایران برخلاف سایر کشورهای پیشرفته جهان نخبگان به جای ورود به رشته هایی چون حقوق، مدیریت و اقتصاد به سمت رشته های فنی گرایش پیدا می کنند.

استاد سهراب پور ادامه داد: در دوران مدیریت من در این دانشگاه حجم قراردادهای پژوهشی از 10 درصد بودجه دانشگاه به 70 درصد آن رسید و پژوهشکده های موفقی در دانشگاه تاسیس شد که پژوهشکده نانوتکنولوژی به عنوان یکی از آنها توانسته است در پنج سال گذشته به طور مستمر رتبه نخست دانشگاه های کشور را در زمینه نانوتکنولوژی به خود اختصاص دهد.

وی همچنین به دعوت از برندگان نوبل برای حضور در این دانشگاه به عنوان یکی از فعالیت های بین المللی خود در دوره ریاست در دانشگاه صنعتی شریف نام برد و افزود: دعوت از برندگان رشته های مختلف نوبل، اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه های مهم آمریکا و همچنین اعضای آکادمی علوم و آکادمی مهندسی این کشور از جمله فعالیت هایی بود که شور تحصیل علم و پیشرفت را در میان اساتید و دانشجویان این دانشگاه ایجاد کرد و نام این دانشگاه را در کشورهای دیگر جهان بر سر زبان ها انداخت.

استاد مشایخی: با تغییر افراد، بدون تغییر ساختارها هیچ چیز عوض نخواهد شد

تفکر سیستماتیک، موضوع سخنرانی استاد علی نقی مشایخی در TEDx دانشگاه صنعتی شریف بود.

به گزارش ایسنا، استاد مشایخی درباره تفکر سیستماتیک توضیح داد: نخستین ویژگی این تفکر منحصر به فرد، اندیشیدن در طول زمان است؛ این که بدانیم اتفاقات یک پیشینه دارند و در طول زمان امتداد پیدا کرده و در آینده نیز به پیش می روند. تفکر درست در گام اول به دنیای پویا، پویا نگاه می کند.

این استاد دانشگاه صنعتی شریف درباره ویژگی دوم تفکر سیستماتیک گفت: تفکر درست، جزء نگر نیست بلکه جامع نگر است. هیچ نگاهی به جز جامع نگری نمی تواند عوامل مؤثر در ایجاد یک پدیده را به صورت کامل رصد کند.

مشایخی ادامه داد: آنچه که هر انسانی هم اکنون در اختیار دارد مانند مهارت ها و اعتبارات او، همه نتیجه عملکردهای وی در گذشته است. این که بازخورد هر چیزی به کار انسان برمی گردد یک قانون عمومی است که در همه جا جاری است.

دکتر علینقی مشایخی از چهره های برجسته علمی کشور در مورد مدیریت سازمان های سیستمیک سخن می گوید

مؤسس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف خاطرنشان کرد: بازخورد، ویژگی سوم و مهم، تفکر سیستماتیک است که انسان را از برون فکنی دور می کند.

وی با اشاره به آن که حالات هر سیستم دانشی و غیر دانشی نتیجه تجمع ویژگی هایی در طول زمان است، خاطرنشان کرد: همه حالات یک سیستم در طول زمان شکل می گیرند و این به این معنی است که تمامی نرخ ها و جریاناتی که شکل دهنده یک پدیده، قابل کنترل هستند. به عنوان مثال، اگر قرار است کسی دانشمند شود باید نرخ کسب دانش خود را کنترل کند؛ البته برای این کنترل، صبوری نکته بسیار مهمی است چرا که صبر، امید برای تغییر حالات را زنده نگه می دارد و دلسردی را دور می کند.

دکتر مشایخی ادامه داد: هر رفتاری زاییده یک ساختار است و اگر نتوانیم آن ساختار مشخص را تغییر دهیم با تغییر افراد هیچ چیز عوض نخواهد شد. این ساختار می تواند سیاست های حاکم بر یک اداره، الگوهای تبادل اطلاعات و یا ساختار یک دانشگاه باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در به کارگیری و استمرار تفکر سیستماتیک نکته مهم آن است که بدانیم علت و معلول می توانند فاصله زیادی با هم داشته باشند. گاه این فاصله در طول زمان تعریف می شود و نباید انتظار داشت که انجام دادن یک کار به سرعت باعث حصول نتیجه دلخواه شود.

شمس لنگرودی: توفان داده ها، نخبگان را هم به سرنوشت ایزدان گذشته دچار می کند

شعر، از دستم ظهور می کند، وقتی به باز کردن هیچ دری قادر نیست! این نخستین جملات شمس لنگرودی شاعر پر آوازه کشور در TEDx دانشگاه صنعتی شریف بود.

محمدتقی جواهری گیلانی ملقب به شمس لنگرودی روز گذشته در این رویداد در سالن جابرابن حیان سعی کرد تا با مرور جایگاه شعر از ابتدای وجود انسان، دری تازه از کارکردهای آن را به روی شرکت کنندگان بگشاید.

از نظر او شعر و اصولا هنر، نتیجه ناتوانی آدمی است در مقابله با توفان های ناشناخته زندگی.

وی شعر را نتیجه حیرت زدگی بشر می داند که در ابتدا خود را به صورت ورد برای روئینه کردن بشر در برابر کائنات نشان داده است.

شمس لنگرودی درباره «چیستی شعر و هنر» سخن می گوید

این شاعر گفت: میلیون ها سال طول کشید تا شعر از وردگونگی جدا شد؛ قهرمانی ها را به نمایش گذاشت و به موازات عمیق تر شدن درک و شناخت زمینی تر شد. قهرمانان آن از آسمان و جنگیدن با ایزدان فرود آمدند و سپس به جنگ با دیوان و پس از آن جنگ با یکدیگر پرداختند.

به اعتقاد او شعر در طول قرن ها از پله های قداست پایین آمده و پابه پای انسان به زوال نیز پرداخته است.

شمس لنگرودی در عین حال معتقد است که جاری شدن شعر در هنرهای دیگر، نقاشی شاعرانه، تئاتر شاعرانه و موسیقی شاعرانه، باعث کم شدن قداست شعر شده است.

این پدیده به دنبال بازتعریف های مدرنیته و جدی گرفته شدن ادبیات توده و نیز پیدایش رمان، بخشی از وظایف خود را به رمان سپرد و ابزار نخبگی شد؛ به طوری که در نیمه دوم قرن بیستم تیراژ اندک شعر باعث ارزش آن می شد.

اما به نظر او آثار امثال نرودا و لورکا در همین دوران توانستند فروش چند میلیونی داشته باشند بدون آنکه ذره ای از ارزش شعری آنها کم شده باشد.

او علاقه شاعران و داستان پردازان نخبه گرا در تخصصی کردن شعر و رعب انگیز کردن آن را نکوهش می کند.

به نظر شمس لنگرودی، نخبگان نیز دیر یا زود به سرنوشت ایزدان گذشته دچار می شوند و در توفان داده های هر روزه، علم، نخبگی، هنر و شعر عمومی تر خواهد شد.

چرا شهرام ناظری مقلد هیچ استاد موسیقی نشد؟

استاد شهرام ناظری هم روز پنج شنبه با شرکت در رویداد TEDx دانشگاه صنعتی شریف به شیوه ای متفاوت به بیان جایگاه شعر در موسیقی و زمینه سازی برای به کارگیری ایده های نو در آن پرداخت.

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این خواننده نامدار کشورمان که در رویداد TEDx دانشگاه صنعتی شریف شرکت کرده بود، به عنوان هنرمندی که طی بیش از 30 سال فعالیت خود توانسته است سبک نوینی از موسیقی آمیخته به ادبیات حماسی و عرفانی ایران را به وجود بیاورد، نوع جدیدی از به اشتراک گذاری ایده ها و فعالیت های خلاقانه خود را در این گردهمایی تجربه کرد.

موسیقی ایران اسیر تقلید است

این استاد آواز ایرانی، مسأله اصلی آواز در کشور را در طول سال های گذشته، تقلید و تکرار خسته کننده می داند و معتقد است که کپی برداری ها از کار دیگر هنرمندان موسیقی در سال های اخیر به حدی رسیده که در تاریخ موسیقی ایران سابقه نداشته است.

وی که تا کنون بیش از 40 آلبوم موسیقی منتشر کرده است، درباره موسیقی کشور در 120 سال گذشته به شرکت کنندگان TEDx گفت: می توان 120 سال گذشته موسیقی کشور را به دوره هایی تقسیم کرد که اساتید بنام آواز توانسته اند با ارائه یک سبک خاص، آنها را تحت تأثیر خود بگیرند. اما متاسفانه این روند در چند دهه اخیر به یک دور باطل تقلید کشیده شده است.

شهرام ناظری از خلاقیت و سختی های خود برای استفاده از اشعار مولانا و فردوسی در موسیقی سنتی گفت

شهرام ناظری معتقد است که گنج واقعی هر هنرمندی درون خود اوست و اگر این گنج کشف شود، دیگر جایی برای دنبال کردن سبک دیگری نمی ماند. وی در توصیف این دسته از هنرمندان این بیت از حافظ را خواند: «سال ها دل طلب جام جم از ما می کرد/ وانچه خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد»

او در این زمینه به فلسفه اشراق نیز اشاره کرد و ادامه داد: به قول شیخ شهاب الدین سهروردی، چشمه اصلی درون هر انسان است و هر کس بنا به فرهنگ و دانش و جغرافیای خود راز آن را برداشت می کند و از صافی وجود خودش می گذراند.

چرا شهرام ناظری سبک هیچ کسی را تقلید نکرد؟

استاد آواز ایران در میانه سخنان خود گفت این که چرا من مقلد افراد دیگر در موسیقی نشده ام به عوامل مختلفی باز می گردد.

ناظری ادامه داد: من شیوه مخصوص به خود را دارم، همچنین آشنایی دیرینه از دوران کودکی با موسیقی، ادبیات و تاریخ. من فکر میکنم اگر یک خواننده با تاریخ و ادبیات کشورش آشنا باشد، صدایش صدای تاریخ خواهد شد.

درست است که خلاقیت در یک لحظه اتفاق می افتد و هنرمند از آن بی خبر است اما اگر دانش آن موجود نباشد، همان یک لحظه نیز هیچ گاه رخ نخواهد داد.

او در میان صحبت های خود از دوران تحصیل موسیقی یاد کرد و گپ زدن ها با همکلاسی ها و دوستان در خیابان ویلای تهران، اینکه دوست داشت درس آموخته در محضر استاد را از صافی خود رد کند و برایش هیچ درسی وحی منزل نبود.

مولانا معلم من شد

در درس های موسیقی او خبری از مولانا نبود، تنها شعری که او و دوستانش در دوران تحصیل موسیقی به کار می بردند، شعر سعدی بود.

ناظری در این باره گفت: موسیقی سنتی ما بیشتر بر دیدگاه تغزلی پایه گذاری شده است. این موسیقی در دوران صفویه و قاجاریه موسیقی درباریان بوده و آنها هم قاعدتاً به شعر پر جوش و خروش مولانا علاقه ای نداشته اند.

وی ادامه داد: در موسیقی ما جای پای مولانا و فردوسی دیده نمی شود اما مولانا در دوران تحصیل معلم من شد. با اینکه موسیقی ما 95 درصد اشعار خود را از سعدی و مابقی را از حافظ و شعرای توانمندی چون فروغی بسطامی وام گرفته است.

وی سپس این شعر را از دیوان شمس برای یادآوری شور و نوای فراموش شده اینگونه اشعار خواند:

چه دانستم که این سودا مرا زین سان کند مجنون/ دلم را دوزخی سازد دو چشمم را کند جیحون

چه دانستم که سیلابی مرا ناگاه برباید/ چو کشتی ام دراندازد میان قلزم پرخون

زند موجی بر آن کشتی که تخته تخته بشکافد/ که هر تخته فروریزد ز گردش های گوناگون

نهنگی هم برآرد سر خورد آن آب دریا را/ چنان دریای بی پایان شود بی آب چون هامون

پرده ای که داریوش صفوت از مقابل ناظری کنار زد

به گفته این استاد آواز در آغاز کار او، تنها دو نفر از اساتیدی که سبکش را شنیدند، وی را به ادامه این مسیر تشویق کرده اند؛ استاد نورعلی برومند و داریوش صفوت.

ناظری درباره داریوش صفوت گفت: استاد صفوت پرده ای را از جلوی چشم من کنار زدند. به من گفتند یک روح حماسی در صدای تو وجود دارد که در موسیقی ایران وجود داشته اما در طول تاریخ از بین رفته است.

به اعتقاد وی ردیف های آوازی گنجینه موسیقی ایرانی هستند که در کمتر نقطه ای در جهان یافت می شود، اما شاگرد موسیقی باید بداند که اینها تنها الگوهای ریتمیک، موسیقایی و آوازی ما هستند و یادگیری آنها به معنی تکرار دقیق آنها نیست.

وی با توضیح بیشتری پیرامون کشف بیشتر آنچه هر هنرمند می تواند از درون خود برای بارور کردن اثر هنری اش بیابد، این شعر از دیوان شمس را زمزمه کرد:

نه آن شیرم که با دشمن برآیم/ مرا این بس که من با من برآیم

او در پایان صحبت های خود در جمع شرکت کنندگان TEDx ساز خود را به دست گرفت و دقایقی برای توضیح خلاقیت در ردیف های آوازی، حاضران را میهمان صدای حماسی خود کرد.

رضا کیانیان: می خواهم چند بار زندگی کنم و چند بار بمیرم!

رضا کیانیان با شرکت در TEDx دانشگاه صنعتی شریف، دلیل بازیگر شدن خود را دست مایه سخنرانی خلاقانه اش پیرامون گوهر وجودی هر انسان کرد.

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نظر این بازیگر شاید دلیل بازیگر شدن او مثل بسیاری نقل قول ها، علاقه از کودکی، شگفت زده کردن دیگران و یا پاسخ طبیعی ذهن او به خجالتی بودنش در دوران کودکی باشد؛ اما دلیل اصلی بازیگری چیز دیگری است.

او برای توضیح این دلیل به ذکر یک خاطره پرداخت: یک روز در فرهنگسرای ارسباران دکتر الهی قمشه ای را دیدم که با چند نفر همراه بودند. پس از سلام احوالپرسی خطاب به همراهانشان گفتند: فکر می کنید آقای کیانیان با ما چه تفاوتی دارند؟ .... تفاوت اصلی این است که ما تنها یک بار زندگی می کنیم و او چندبار.

کیانیان ادامه داد: فکر می کنم دلیل بازیگر شدن من همین باشد؛ دنیا برای من تنگ است. من می خواهم چند بار زندگی کنم و چند بار بمیرم.

او به یاد دارد که چطور نخستین نقشش در تئاتر که به یک دقیقه هم نمی کشید با توقیف گروه تئاتر برادرش در مشهد سوخت! این تئار به دلیل آنکه نقش منفی داستانش، پدربزرگ استاندار بود، توقیف شد! داستان «از پانیفتاده ها» از غلامحسین ساعدی.

رضا کیانیان با زبان طنز درباره «چگونگی بازیگر شدنش» سخن گفت

کیانیان گفت: چون دوست داشتم چندبار زندگی کنم هیچ وقت نقش های تکراری را قبول نکردم و گاهی چندسال پشت سر هم در دوران شهرتم بیکار بودم. البته این یک جور دیوانگی است که به هر حال من انجام دادم.

به برند تبدیل نشدم

به اعتقاد او مردم دوست دارند وقتی از نقش یک بازیگر خوششان می آید همیشه او را در همان نقش ببینند؛ اما مخالفت وی با چنین دیدگاهی باعث شده است که به قول خودش در دنیای بازیگری تبدیل به برند نشود.

از نظر کیانیان مردم هر بار که نام او را بر روی پوستر یک فیلم می بینند از خود یپرسند که کیانیان این بار چه بازی کرده است؟

وی به اینکه هر انسانی در درون خود راز و گنج پنهانی دارد معتقد است. او در این زمینه گفت: جامعه برای هر کدام از ما نقش جایگاهی تعیین می کند که اگر به آن قائل باشیم، گم می شویم و نخواهیم توانست گنج خودمان را پیدا کنیم.

این بازیگر ادامه داد: از نظر من هیچ چیز دراین دنیا نمونه ندارد، خداوند همه موجودات را مانند خودش یگانه خلق کرده است و هر انسان زمانی راز خود را در می یابد که خودش باشد، فقط خودش!

مدیرعامل بانک پاسارگاد: طرح مسکن مهر از مهم ترین عوامل تورم در سال های اخیر بود

مدیرعامل بانک پاسارگاد ارائه راهکارهای برون رفت از مشکلات اقتصادی کنونی را موضوع سخنرانی خود در TEDx دانشگاه صنعتی شریف انتخاب کرد.

دکتر مجید قاسمی در این سخنرانی در به اشتراک گذاری نظرات خود با شرکت کنندگان، مهم ترین راهکار کنترل تورم را استقلال بانک مرکزی در به کارگیری ابزارهای پولی خواند.

وی درباره ضرورت استقلال بانک مرکزی در نظام اقتصادی کشور خاطرنشان کرد: فراهم کردن استقلال بانک مرکزی از سوی شورای عالی پول و اعتبار می تواند بهت

/ 0 نظر / 75 بازدید