زبان دهی اران وبیدگل ، هویت اجتماعی ما

در خانه ما سبدی وجود داشته و دارد به نام سبد مطبوعات . در این سبد انواع مجلات و روزنامه  ها و کتاب ها برای خواندن اعضای خانواده وجود دارد .

چند سال قبل روزی کتابی آبی رنگ توجه من رو جلب کرد . روی آن نوشته شده بود " زبان کویر آران وبیدگل " به قلم استاد علیجانزاده.

با خواندن آن کتاب برایم باور پذیر نبود، زبانی با گرامر و دستور زبان خاص خود را دارم و برای من که در دوران دبیرستان، در حال یاد گیری دستور زبان ها بودم بی نظیر و رویایی می نمود.

یادم نیست چه شد که سمت کتاب دیگر نرفتم و در دوران کنکور و ... فراموشم شد آن کتاب ،

تا دوباره آن را دیدم . جلد آبی رنگ آن و چاپ  سال 73.

شنیدم تلاشی برای تجدید چاپ و چاپ جلد دوم آن توسط آقای میثم نمکی انجام شده ، خوشحالم کرد.

با دوستان  علاقه مند تلاشی را شروع کردیم.

به کمیته ی فرهنگی شورای شهر رفتیم و با استقبال خوبی توسط شهردار و عزیزان کمیته قرار گرفتیم .

پیشنهادات ما این بود که خوشبختانه تصویب شد .

اول ... پیشنهاد نصب تابلو هایی با زبان دهی در ورودی های شهر و مناطق گردشگری ،که ترجمه جملات هم  زیرش باشد.

دوم .. .مسولین شهری در خوش آمد گویی های مسولان رسمی ، در پشت تریبون و حضوری با زبان دهی خوش آمد بگویند و این کار نشان میدهند، زبان خاص خود و هویت خود را دارند و حفظ کرده اند.

سوم ... مسولین و عزیزان شهری و بزرگان شهر ، به جای دادن بسته های گلاب به مهمانان ، دو جلد از کتاب زبان کویر را به عنوان سوغات فرهنگی خاص این شهرستان ، هدیه دهند.

در چشم مهمانان، زمانی شهری این قدر غنای فرهنگی دارد که دو جلد کتاب تخصصی در زمینه زبانش نه گویش و لهجه اش نوشته شده  ، حتما با نگاه دیگری شهر ما را نظاره می کند. .

با این کار هم از چاپ این کتاب ها حمایت میکنیم و هم حرکتی را سامان میدهیم که همه برای حفظ هویت شهری خود ، با حس افتخار گامی بردارند .

در آخر پیشنهاد من که کمیته فرهنگی شورای اسلامی شهر آران وبیدگل آن را تصویب کردند وبا حمایت پرتال خبری همراه بوده برگزاری همایشی مردمی و تخصصی در دو پنل با برنامه ریزی خوب و منطقی و منظم در طول سال بود  ،که اساتیدی در زمینه ادبیات فارسی  به شهر ما بیایند و با بیان قدمت و مهم بودن این زبان و همچنین بیان تدریس آن در دانشگاه های مختلف دنیا در سال های گذشته ، این حس غرور بابت این هدیه گذشتگان برای ما ایجاد شود و ما در بخش مردمی آن، خواندن شعر و سرود به زبان دهی و سخنرانی مسولین و نخبگان به این زبان ، جو حاکم بر جامعه که زبان دهی صحبت کردن خوب نیست و دون شان است را، بشکنیم .

و مهم ترین خروجی این همایش را پنل دوم قرار میدهیم تا اساتید دانشگاهی زبان و ادبیات فارسی پایان نامه های دانشجویی خود را، تحقیق و بررسی این زبان باستانی قرار دهند تا با این راه هم باعث شناسایی و زنده نگه داشتن این زبان در سطح علمی کشور باشیم و هم این شهرستان پاتوق ادب دوستان و محققان شود .

 در پایان از استاد علیجانزاده بابت تلاش ایشان جهت تحقیق و چاپ این کتاب ، تشکر به عمل بیایید و ما سپس با ثبت و حفظ نحوه تدریس این زبان توسط ایشان ، گنجینه ی تصویری و صوتی از این عزیزان را کلید بزنیم .

 

همه با هم باید همراه باشیم تا هویت خود را باز یابیم برای داشتن حسی خوب به فرهنگمان

 

/ 0 نظر / 156 بازدید