کم رنگ شدن لبنیات در سفره غذایی مردم

سرانه مصرف لبنیات در سال ۱۳۹۰ نسبت به سال ۱۳۸۹ معادل شش درصد و در سال ۱۳۹۱ مصرف لبنیات نسبت به سال ۱۳۹۰ معادل ۱۶ درصد کاهش یافته است. به این ترتیب مصرف شیر طی دو سال اخیر ۲۲ درصد کاهش یافته و تنها دلیل این کاهش مصرف، سیر صعودی و روز به روز قیمت‌هاست. آمارهای مربوط به سرانه مصرف شیر در ایران معادل ۹۱ کیلوگرم در سال است که این سرانه در اروپا ۳۰۰ کیلوگرم برآورد شده است. رقمی که در ایران تنها ٨٠ تا ٩٠ کیلوگرم از این مقدار است. از سوی ایران بالاترین سرانه مصرف نوشابه را در جهان دارد اما از نظر میزان مصرف لبنیات در انتهای جدول جهانی قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، همچنین بر اساس آخرین آمار در مورد سبد غذایی ایرانیان، مصرف لبنیات به ازای هر نفر روزانه ۱۳۹ گرم است که فقط ۳۸ گرم از آن را شیر تشکیل می‌دهد. در حالی که مصرف مطلوب لبنیات هر فرد باید روزانه ۲۲۵ تا ۲۴۰ گرم باشد. این کالا اگرچه یکی از اقلام ضروری مصرفی برای خانوارهاست اما سرانه مصرف آن در بین خانوار ایرانی به شدت کاهش یافته است. مسوولان سیر نزولی آمارها را در کاهش خرید این محصول می دانند. به گفته دبیر انجمن صنایع لبنی ایران، همیشه در مقطعی که افزایش قیمت شیر داشته‌ایم، شاهد کاهش خرید در یک دوره ۲۰ روزه تا یک ماه بوده‌ایم اما بعد از گذشت این دوره میزان مصرف به حالت طبیعی باز می‌گردد. اما در حال حاضر نه تنها میزان مصرف به حالت طبیعی خود بازنگشته بلکه کمتر هم شده است.

دبیر انجمن صنایع لبنی ایران درباره ی آمارهای اعلام شده مبنی بر کاهش مصرف لبنیات در خانوارها گفت: آمارهای اعلام شده از سوی مرکز آمار نبوده بلکه از شرکت های لبنی بوده و قابل استناد نیست. وی اظهار کرد: عدم کاهش تولید نشان از عدم کاهش مصرف است که اگر کاهش مصرف شیر به دلیل تغییردر نوع مصرف محصول تولیدی نباشد ممکن است که به دلیل جابه‌جایی‌ها میزان مصرف از طبقات کم درآمد به طبقات پر درآمد جامعه باشد که در این صورت دولت باید به فکر کمک به این قشر از جامعه باشد. اما شیر یکی از منابع با ارزش و اصلی در هرم غذایی است و بدن انسان پس از گروه غلات، میوه و سبزیجات به این منبع غذایی نیاز دارد و می بایست افراد از آن استفاده کنند.

متخصصان تغذیه نیز همچنین پیشنهاد می‌کنند حداقل یک و نیم واحد و به طور متوسط چهار واحد از شیر و لبنیات استفاده شود که البته منظور از هر واحد ۲۴۰ سی سی است که معادل یک لیوان شیر، یک لیوان ماست، دو لیوان دوغ و ۴۵ گرم پنیر است

/ 2 نظر / 13 بازدید
ali

یه سر بزن لینکت کردم

یک معلم قدیم (اصلاح طلب )

آقای سحابی قدیم که پنیر هم ارزان بود به ما میگفتند اگر زیاد بخوری خر میشی.حالا فهمیدیم که راست میگفتند چون از بس پنیر خوردیم ..... شدیم. پس زیاد جوش مصرف لبنیات درکشور را نخور.چون در آینده خواهی فهمید.